Serwis
Podłączenia maszyny do zasilania
Każdą brykieciarkę podłącza się innym rodzajem przewodów. Dokładne opisy znajdują się w dokumentacji techniczno-ruchowej DTR każdej maszyny.
Podłączenia maszyny może wykonywać tylko przeszkolony do tego elektryk z uprawnieniami lub autoryzowany serwis. Każda maszyna posiada szafę elektryczną zaopatrzoną w główne zaciski L1, L2, L3, które należy zasilić odpowiednio przewodami fazowymi. Zgodność podłączenia fazowego sprawdza się przez odpowiedni obrót pompy głównej. Na każdej pompie znajduje się strzałka, wskazująca kierunek obrotów. Zły kierunek obrotów pompy przez dłuższy czas może doprowadzić do uszkodzenia pompy, zmianę obrotów wykonuje się przez zamianę zacisków L1-L3
Przed uruchomieniem brykieciarki należy usunąć folię zabezpieczającą z filtra powietrza.
Podstawowe informacje brykieciarki BrikStar
Informacja ta nie zastępuje instrukcji obsługi
Przed uruchomieniem urządzenia proszę zapoznać się z instrukcją obsługi dostarczonej z każdą maszyną (znajduje się w szafie elektrycznej).
Obsługa maszyny
Brykieciarka posiada elektryczną szafę sterowniczą, gdzie znajdują się przełączniki : "Praca", "Zero" i "Automatyczna". Należy przełączyć " Praca " i nacisnąć przycisk "START"
Panel kontrolny
Panel kontrolny (szafa elektryczna) steruje wszystkimi funkcjami i sygnalizuje wszystkie informacje i ewentualne błędy, jak również pokazuje aktualny stan pracy urządzenia.
"START"
Naciśnij START i ustaw przełącznik w pozycję AUTO lub Ręcznie, silnik elektryczny zaczyna pracować i cykl zaczyna się w tym samym czasie można włączyć przełącznik w pozycję automatyczny (AUTO) lub ręcznie (RĘC) tryb.
Kiedy przełącznik PRACA jest w pozycji "0", pracuje tylko sam silnik elektryczna.
Po przełączeniu przełącznika pracy ręcznej w przód tłok hydrauliczny przesunie się maksymalnie do oporu w jedną stroną i po dojściu do końcowego położenia zostanie wytworzone ciśnienie które można odczytać z manometra.
"PRACA / AWARIA"
Informuje o stanie maszyny.
Kontrolka Świeci – urządzenie jest w trakcie pracy albo jest w trybie gotowości czeka na materiał w zasobniku (materiał musi osiągnąć minimalny poziom
Kontrolka miga– urządzenie wyświetla komunikat o błędach wyświetlane na panelu opisane są w instrukcji obsługi.
Kontrolka nie świeci – urządzenie jest wyłączone lub brak zasilania.
"Przełącznik praca"
Pozycja "RĘCZ" - czas cyklu trwa nieprzerwanie lub zależnie od modelu (ustalony okres czasu np. 10 min, a następnie wyłącza się automatycznie, niezależnie od tego czy materiał jest w zasobniku).
Pozycja "AUT" - czas cyklu jest kontrolowany przez sygnał z czujnika w zasobniku. Brykieciarka pracuje tylko wtedy, gdy w zasobniku jest materiał. Gdy materiału nie ma, maszyna automatycznie się wyłącza. Kiedy materiał się pojawi , brykieciarka automatycznie sama się włączy. Brykieciarka zawsze przed zatrzymaniem wyłączeniem wyczyści komorę i będzie gotowa do kolejnego włączenia.
Pozycja "O" -Może pracować tylko sam silnik główny.
"STOP AWARYJNY"
Wyłączenie natychmiastowe w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia.
UWAGA! Wyłącznik central stop jest zablokowany po naciśnięciu, należy go odblokować przez krótkie przekręcenie.
Podstawowe funkcje sterowania
Długość brykietu
Z panelu sterowania użytkownik może sam za pomocą przełącznika zmieniać długość brykietu, a komputer pracuje nad tym, aby ilość i jakość każdego brykietu była na najwyższym poziomie. Optymalna długość brykietu powinna wynosić 3-5 cm. Brykieciarka z wyświetlaczem -długość ustawiana w panelu dotykowym +/-
Ustawianie parametrów brykieciarki w sterowniku
Posiadamy również możliwość ustawienia dodatkowych parametrów w menu sterownika. Ustawienia te można edytować przez podanie odpowiedniego hasła serwisowego.
"Działanie ślimaka: Nie" – Umożliwia wyłączenie ślimaka, ślimak nie podaje materiału do komory
"Działanie ścisku: Nie" – Umożliwia wyłączenie ścisku tulei, tuleja nie zgniata brykietu.
Kontrolka nie świeci – urządzenie jest wyłączone lub brak zasilania.
Dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia ślimak i ścisk muszą być zawsze włączone.
"Działanie ślimaka: Tak"
"Działanie ścisku: Tak"
Najczęstsze problemy.
Kilka porad, zanim zadzwonisz do serwisu.
Sprawdź zasilanie
Sprawdź wszystkie kontrolki na czujnikach zbliżeniowych
Sprawdź zasilanie sterownika (komputera)
Sprawdź napięcie - zielona dioda LED 24 V DC
Sprawdź informacje na wyświetlaczu (nowy typ brykieciarki)
Sprawdź dokładnie lub spróbuj określić, w jaki sposób objawia się usterka i w jakiej sytuacji nastąpiła.
Podaj numer seryjny i typ maszyny.
Awaria: Nie działa podawanie materiału do komory - zablokowany podawacz pionowy.
Przyczyna: Urządzenie nie pracuje w cyklu automatycznym. Może to być spowodowane zbyt dużym kawałkiem materiału w komorze wstępnego zgniotu (nie świeci dolny czujnik zbliżeniowy 3S5, podawacz nie dojechał na sam dół komory).
Sposób usunięcia usterki:
1. Uruchom maszynę przyciskiem "START".
2. Główny hydrauliczny tłok przesunie się maksymalnie w przód, a na wskaźniku ciśnienia wskaże maksymalne ciśnienie w układzie. Gdy przytrzymasz przycisk START dłużej niż 3 sek., podawacz podniesie się do góry i uwolni kawałek, który go zablokował.
3. Gdy podawacz dojdzie do górnego położenia, należy puścić START i nacisnąć przycisk CENTRAL STOP
4. Brykieciarkę wyłączamy na wyłączniku głównym.
5. Teraz można wyjąć kawałek z komory wstępnej.
7. Po wyjęciu kawałka z komory wstępnej można ponownie włączyć brykieciarkę, zwalniając przycisk CENTRAL STOP
Awaria: Nie działa podawanie materiału do komory - zablokowany podawacz pionowy.
Przyczyna: Podczas normalnej pracy zwiększa się ciśnienie na manometrze i szybciej podnosi się temperatura oleju w układzie (6-8 godz.). Zwiększone ciśnienie na wskaźniku ciśnienia filtra: powyżej 10 bar lub wskazówka znajduje się na czerwonym polu. Problem ten może być spowodowany zanieczyszczeniem filtra.
Sposób usunięcia usterki:
1. Wyłącz maszynę z prądu.
2. Wymień wkład.
3. Uruchom ponownie maszynę.
Modernizacja i naprawa starej brykieciarki
Myślisz o nowej brykieciarce? Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w starą? Postaramy się pomóc Ci zaoszczędzić czas, problemy i pieniądze.
Czy byłeś może wśród naszych pierwszych klientów, od których zdobyliśmy doświadczenie?
Dzięki Waszym uwagom i spostrzeżeniom nasze maszyny pracują do dziś, są wydajne, niezawodne i wszechstronne. Po 20 latach działalności zdecydowaliśmy się zaoferować korzystne warunki ponownego zakupu nowej brykieciarki o wydajnościach od 20 do 400 kg/godz. i wielkości zasobnika od 0,7 m3 do 3 m3, jak również pomoc w regeneracji i odbudowie starszej brykieciarki.
Możemy Ci zaproponować i doradzić, jaką maszynę i jaki typ filtrów zastosować do Twojego zakładu. Wszystkie parametry dotyczące wielkości i mocy filtrów oraz wszelkie inne informacje podamy na spotkaniu, które zawsze proponujemy.
Otrzymasz od nas 10% upustu na brykieciarkę i 7% upustu na układ pakujący.
Aby zwiększyć Twoje zaufanie do naszej firmy, dodatkowo otrzymasz:
Gratis 1 - Przedłużona gwarancja od 6 do 18 miesięcy
Gratis 2 - wyświetlacz ciekłokrystaliczny z możliwością elektronicznego sterowania z szafy elektrycznej
Wszystko to przy zakupie nowej brykieciarki - tylko dla maszyn typu BrikStar.
Jakie korzyści otrzymasz przy zakupie nowej brykieciarki?
Po wymianie brykieciarki typu HLS na BrikStar z podajnikiem ślimakowym, zwiększysz ekonomię transportu, zmniejszysz zapotrzebowanie na energie przy zwiększeniu produkcji brykietów o 40 %, poprawisz jakość samego brykietu, a także obniżysz koszty napraw i utrzymania.
Brykieciarki BrikStar są najczęściej kupowanymi maszynami do wykorzystania w stolarniach z odciągami i filtrami do bezobsługowej pracy. Brykieciarki te są wyposażone w system automatycznego dozowania długości brykietu i twardości, który w połączeniu z automatycznym systemem napełniania i opróżniania zasobnika daje produkt całkowicie bezobsługowy i samodzielny. Materiał podawany jest ślimakiem do komory tłoczącej, a jego ilość, w zależności od objętości i frakcji, jest cały czas kontrolowana przez system i odpowiednio dozowana tak, aby każdy brykiet miał zawsze taką samą długość i twardość, a co za tym idzie - najwyższą jakość. Maszyny te pracują na całym świecie i są bardzo przemyślanym i trafnym rozwiązaniem. Przy wymianie maszyny HLS 25 na BrikStar 30 zauważycie wielką różnicę w wydajności, komforcie obsługi i uniwersalności przy brykietowaniu materiałów różnej frakcji - dużych wiórków i pyłu.
Instalację nowej maszyny w miejscy starej można wykonać bardzo szybko, bez zatrzymywania bieżącej produkcji.
Instalowanie nowej brykieciarki polega na podniesieniu przez wózek widłowy starej maszyny i wstawieniu w to miejsce nowej oraz podłączeniu przewodów zasilających 230/400V, co może wykonać każdy pracownik z odpowiednimi uprawnieniami.
Propozycje zmiany i rozwoju firmy.
Brykieciarki BrikStar można doposażyć w szereg czujników i układów, które mogą sterować dodatkowymi urządzeniami, takimi jak podajniki taśmowe lub ślimakowe, które np. napełniają zasobnik lub otwierają zbiornik nad brykieciarką i uzupełniają brakujący materiał w zasobniku. Jeśli potrzebujesz większej brykieciarki lub całej linii do suszenia trocin – bez problemu je zaprojektujemy i dostosujemy do pomieszczeń, którymi dysponujesz.
Odbudowa starej brykieciarki
Druga opcja to przebudowa lub remont istniejącej brykieciarki. Wszystkie tego typu remonty będą rozpatrywane indywidualnie. Modernizacja starej maszyny, wymiana takich elementów, jak instalacja elektryczna, konstrukcje ramy wraz z tłokami hydraulicznymi, wszystkie rozdzielacze hydrauliczne, zasobnik wraz z systemem podawania materiału do komór wstępnych mogą się jednak w niektórych przypadkach okazać droższe niż sprzedaż starej i kupno nowej brykieciarki.
Z kim się kontaktować w razie zainteresowania
Marek Badura biuro@briklis.pl 693 299 810 | ||
Zapytaj o szczegóły dotyczące odkupu Twojej maszyny.
Nie spiesz się. Pomyśl o wszystkim.
Oferta jest ważna cały czas
Co powinniśmy wyjaśnić lepiej. Jakie inne potrzebne informacje powinniśmy wam przekazać?
Proszę daj nam znać. Będziemy reagować. Dziękuję.
e-mail:biuro@briklis.pl